Konsultacja fizoterapeutyczna-uroginekologiczna

Relacja z naszym ciałem to istotna część naszego życia. Rozumienie sygnałów jakie wysyła nam nasze ciało, słuchanie swoich wewnętrznych potrzeb to jedna z wielu umiejętności, które każda kobieta powinna podarować sobie w ramach największej uwagi. Ciało kobiety ma swoją pamięć – doświadczamy trudnych wydarzeń życiowych, zmagamy się z chorobą, przechodzimy rekonwalescencję po zabiegach operacyjnych, doświadczamy ciąży, cudu narodzin, trudnego emocjonalnie i fizycznie okresu połogu, reagujemy stresem na otaczającą nas rzeczywistość. Nasze ciało jest dla nas ochroną, towarzyszy nam codziennie dlatego powinnyśmy odwdzięczyć się mu należytą opieką. Zapraszam wszystkie Kobiety na każdym etapie swojego życia! 
 

Jeżeli planujesz założenie rodziny, przygotujemy Twoje ciało na ten niezwykły czas. Wspólnie dobierzemy formę aktywności i zadbamy o to, aby moment ciąży przywoływał w pamięci tylko pozytywne wspomnienia.
Jeżeli zostałaś właśnie mamą – gratulacje! Teraz oprócz dbania o maluszka, powinnaś zadbać o siebie- w myśl zasady „Szczęśliwa Mama, Szczęśliwy maluch”.
Jeżeli czas ciąży i porodu masz już dawno za sobą – zapraszam, to równie ważny okres w życiu kobiety, kiedy powinnaś szczególnie o siebie zadbać.

 
Fizjoterapia uroginekologiczna przychodzi z pomocą współczesnym Kobietom.

Zgłoś się, jeżeli zauważasz u siebie następujące problemy:

  • nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie gazów, stolca,
  • pęcherz nadaktywny,
  • uczucie ciała obcego w drogach rodnych,
  • problemy dotyczące sfery seksualnej (anorgazmia, wulwodynia, pochwica, bolesność podczas stosunku),
  • ból miednicy mniejszej oraz okolicy kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego (bolesne cykle menstruacyjne, ból okolicy kości guzicznej),
  • bolesne miesiączki,
  • problemy związane z blizną po CC, nacięciu/ pęknięciu krocza oraz innych interwencjach chirurgicznych,
  • podejrzenie  rozstępu mięśni prostych brzucha,
  • bezpieczny powrót do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie (ciąża, zabiegi chirurgiczne, urazy).
Pierwsza wizyta konsultacyjna trwa 90 minut. Każda kolejna terapeutyczna wizyta trwa ok 50 minut.
Jeżeli jesteś po porodzie SN na konsultację zapraszam po upływie 6-8 tygodni. Jeżeli jesteś po porodzie zakończonym przez CC zapraszam po upływie 4 tygodni.
 
Nie masz z kim zostawić maluszka? Zapraszamy razem! Zrobimy instruktaż prawidłowej pielęgnacji noworodka/ niemowlęcia oraz ocenimy jego rozwój motoryczny, dobierzemy odpowiednie ćwiczenia, aby maluch rozwijał się prawidłowo i osiągnął adekwatne kamienie milowe.
 

Jak przebiega pierwsza wizyta?

W gabinecie przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad uroginekologiczny. Zapytam o:

– miesiączkę, liczbę ciąż, przebieg ciąży i porodu, obecność blizn w okolicy krocza, brzucha lub w innych miejscach,
– nawyki toaletowe- częstotliwość oddawania mikcji w ciągu dnia oraz nocy, wypróżnienia (czy występuje potrzeba parcia podczas wypróżnień, dyskomfort), czy występują epizody nietrzymania moczu, gazów, stolca, czy po oddaniu moczu/ defekacji masz wrażenie, że nie wypróżniłaś się lub nie oddałaś moczu do końca, czy odczuwasz obecność w pochwie ciała stałego,
– dyskomfort podczas współżycia, o satysfakcję seksualną,
– choroby współistniejące, zabiegi chirurgiczne, urazy- nawet te z okresu dzieciństwa oraz adolescencji,
– ból zlokalizowany w okolicy miednicy mniejszej oraz dolegliwości bólowe niezwiązane z tym obszarem,
– wcześniejsze ćwiczenia dna miednicy, aktywność fizyczną,
– wyniki badań ginekologicznych/ urologicznych,
– rodzaj wykonywanej pracy.
 
Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu poproszę Cię o rozebranie się do bielizny i poddamy ocenie Twoja postawę ciała:
– ustawienie głowy,
– obręczy barkowej,
– obręczy miednicznej,
– krzywizn kręgosłupa,
– chód, napięcie mięśniowe.
 
Następnie poproszę Cię o przejście na kozetkę gdzie badaniu zostaną poddane:
– ruchomość, bolesność blizny po CC, pęknięciu / nacięciu krocza / innych zabiegach chirurgicznych,
– czucie w okolicy krocza,
– ocena mięśni dna miednicy (badanie per vaignum, w przypadkach wymagających również badanie per rectum- badanie wykaże czy Twoje dno miednicy potrzebuje wzmocnienia lub też rozluźnienia,
– ocena obniżenia narządów miednicy mniejszej,
– ocena, powłok brzusznych (rozejście mięśni prostych brzucha, aktywność mięśni skośnych brzucha, aktywność mięśnia poprzecznego brzucha),
– ocena pojemności pęcherza moczowego oraz zaleganie moczu po mikcji, ocena ruchomości cewki moczowej, wycieki moczu,
– wspólnie dobierzemy odpowiednią formę terapii i aktywności fizycznej do Twoich oczekiwań.
 

Uwaga!

Jeżeli jesteś w ciąży zapraszam na wizytę konsultacyjna po 12 tygodniu ciąży wraz z  informacją od lekarza o braku przeciwwskazań związanych z fizjoterapią uroginekologiczną.
 
Jesteś w ciąży i zapisujesz się na aktywność fizyczną (joga, pilates)- zapraszam na wizytę po 12 tygodniu ciąży wraz z informacją od lekarza o braku przeciwwskazań związanych z aktywnością fizyczną.
 
Na wizytę przyjdź z lekko wypełnionym pęcherzem. Zabierz ze sobą najnowsze wyniki badań ginekologicznych, urologicznych, kartę ciąży oraz inne badania dodatkowe
 
W Primodium konsultacji fizjoterapeutycznych- uroginekologicznych udziela: dr n. o zdr. Judyta Zachwieja
Diagnoza PsychologicznaDiagnoza Psychologiczna

Zapraszam osoby kwalifikowane do operacji bariatrycznych, zainteresowane diagnozą swojego stanu emocjonalnego, osobowości i zachowania oraz zaniepokojone objawami zaburzeń psychicznych.

Pomoc PsychologicznaPomoc Psychologiczna

Zapraszam osoby doświadczające ważnych zmian życiowych i kryzysów psychologicznych, z obniżonym poczuciem własnej wartości, z dolegliwościami i zaburzeniami psychosomatycznymi, z trudnościami psychologicznymi towarzyszącymi chorobom somatycznym (szczególnie otyłości), zestresowane, nie radzące sobie z trudnościami interpersonalnymi, sytuacjami konfliktowymi, trudnościami wychowawczymi, doświadczające przemocy domowej lub żałoby.

PsychoterapiaPsychoterapia

Zapraszam osoby z zaburzeniami psychosomatycznymi, lękowymi, depresyjnymi, z zaburzeniami odżywiania i uzależnione od jedzenia, z zaburzeniami obrazu własnego ciała lub otyłością.

Warsztaty i SzkoleniaWarsztaty i Szkolenia

Zapraszam osoby i instytucje zainteresowane tematyką szeroko rozumianej psychologii zdrowia oraz tematyką kompetencji interpersonalnych w relacjach osobistych i zawodowych.

NEWSLETTER

[wysija_form id="1"]

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje
o nowościach i zmianach na stronie.

INFORMACJE KONTAKTOWE


PRIMODIUM Monika Bąk-Sosnowska
ul. Generała Zygmunta Waltera-Jankego 165/2
40-617 Katowice
tel.: +48 530 704 656
tel.: +48 601 265 502
e-mail: primodium.katowice@gmail.com